CZY TO PRAWDA, ŻE... na wychodnym.


To nowa inicjatywa Beatay Tomanek, Bogdana Widery oraz prof.Macieja Sablika skierowana do wszystkich słuchaczy, miłośników poznawania historii swojego regionu, amatorów czytania książek i odkrywania tajemnic przeszłości.

Są to spotkanie intelektualne, które odbywają się w Bibliotece Śląskiej

i są wyrazem aktywności słuchaczy audycji „Czy to prawda, że...?”


Audycja „Czy to prawda, że...?”


jest emitowana w Radiu Katowice od 10.12. 2006 roku, w każdą sobotę i święta o godz.14.10.


Jej autorzy to: Beata Tomanek, dziennikarka radiowa, Bogdan Widera publicysta, znawca tematyki śląskiej oraz prof. Maciej Sablik, felietonista, matematyk, aktualnie dyrektor Instytutu Matematyki w Uniwersytecie Śląskim


Ideą cyklu audycji o wspólnym tytule „Czy to prawda, że...?”
jest odkrywanie nieznanych faktów dotyczących regionu. Stawiając nowe pytanie autorzy starają się promować Górny Śląsk jako region kulturowy, bogaty swoją historią, kulturą i nauką, mądrością życia jego mieszkańców.

Odkrywają nieznane epizody z dziejów Śląska i Zagłębia, popularyzują kulturę, naukę i sztukę regionu, przypominają osoby stąd zasłużone w różnych dziedzinach, próbują ocalić od zapomnienia odchodzące w przeszłość wydarzenia i zjawiska, wreszcie,  próbują uchwycić zmiany zachodzące na tej ziemi i przekazywać wiedzę o nowym województwie śląskim. Ta edukacja regionalna prowadzona jest w formie lekkiej rozmowy ilustrowanej dźwiękowymi zapisami z licznych wypraw nazywanych wizjami lokalnymi. Może dzięki temu zyskała spore grono słuchaczy (świadczą o tym liczne telefony odbierane w trakcie programu), którzy nie tylko wzbogacają audycję własnymi wspomnieniami lub wiedzą, ale także podpowiadają autorom nowe, godne popularyzacji tematy.


Dotąd zadano już ponad 500 pytań, w tym m.in.:


Czy to prawda, że Nana Zoli zamieszkała na Śląsku?

Czy to prawda, że najstarsze dinozaury pochodzą ze Śląska?

Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku?

Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem?

Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood?

Czy to prawda, ze Bąk, Jastrząb i Sowa mogą być wrogami publicznymi?

Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach?

Czy to prawda, że Śląsk miał swojego „ojca chrzestnego”?

Czy to prawda, że James Bond był Ślązakiem?

„Czy to prawda, że gry i zabawy dzieciństwa są jak muzyczne evergreeny – nigdy się nie starzeją?”


Przekonamy się o tym 1 czerwca, kiedy wspólnie będziemy świętować Dzień Dziecka – Retro w Bibliotece Śląskiej. Czytelnicy, słuchacze Radia Katowice i wszyscy amatorzy wspomnień oraz dobrej zabawy spotkają się „Pod klopsztangą” w naszej książnicy o godz.10.00, żeby oddać się czarowi  gier sprzed kilkudziesięciu lat. Planujemy zagrać: w cymbergaja, Rapsa, w „państwa miasta”, w dwa ognie, w kolarzy, w kółko, w pchełki, Chińczyka itd. Będziemy skakać w gumę, w klasy i na skakance, kręcić hula-hopa.  Znakomici goście przypomną minione lata oraz nieprzemijające mody na lektury z lat szkolnych, kultowe programy telewizyjne i filmowe, niezapomniane pieśniczki, szalone wyprawy cyklistów na składakach oraz inne zaskakujące hity z lat naszego dzieciństwa. Będą z nami m.in.prof. Beata Mytych-Forajter, Katarzyna Puma –Piasecka, Grzegorz Płonka, Wojtek Mszyca, prof. Zbigniew Widera, Kazimierz Szymeczko, Kaja i Krzysztof Woźniczko oraz Beata Tomanek, Agnieszka Strzemińska, Bogdan Widera i Darek Schmidt  z Radia Katowice.

Serdecznie zapraszamy 1 czerwca od godz.10.00 do 13.00. na „Dzień Dziecka retro -  gry i zabawy pod klop sztangą” w Bibliotece Śląskiej. Wstęp wolny.