CZY TO PRAWDA, ŻE... na wychodnym.


To nowa inicjatywa Beatay Tomanek, Bogdana Widery oraz prof.Macieja Sablika skierowana do wszystkich słuchaczy, miłośników poznawania historii swojego regionu, amatorów czytania książek i odkrywania tajemnic przeszłości.

Są to spotkanie intelektualne, które odbywają się w Bibliotece Śląskiej

i są wyrazem aktywności słuchaczy audycji „Czy to prawda, że...?”


Audycja „Czy to prawda, że...?”


jest emitowana w Radiu Katowice od 10.12. 2006 roku, w każdą sobotę i święta o godz.14.10.


Jej autorzy to: Beata Tomanek, dziennikarka radiowa, Bogdan Widera publicysta, znawca tematyki śląskiej oraz prof. Maciej Sablik, felietonista, matematyk, aktualnie dyrektor Instytutu Matematyki w Uniwersytecie Śląskim


Ideą cyklu audycji o wspólnym tytule „Czy to prawda, że...?”
jest odkrywanie nieznanych faktów dotyczących regionu. Stawiając nowe pytanie autorzy starają się promować Górny Śląsk jako region kulturowy, bogaty swoją historią, kulturą i nauką, mądrością życia jego mieszkańców.

Odkrywają nieznane epizody z dziejów Śląska i Zagłębia, popularyzują kulturę, naukę i sztukę regionu, przypominają osoby stąd zasłużone w różnych dziedzinach, próbują ocalić od zapomnienia odchodzące w przeszłość wydarzenia i zjawiska, wreszcie,  próbują uchwycić zmiany zachodzące na tej ziemi i przekazywać wiedzę o nowym województwie śląskim. Ta edukacja regionalna prowadzona jest w formie lekkiej rozmowy ilustrowanej dźwiękowymi zapisami z licznych wypraw nazywanych wizjami lokalnymi. Może dzięki temu zyskała spore grono słuchaczy (świadczą o tym liczne telefony odbierane w trakcie programu), którzy nie tylko wzbogacają audycję własnymi wspomnieniami lub wiedzą, ale także podpowiadają autorom nowe, godne popularyzacji tematy.


Dotąd zadano już ponad 500 pytań, w tym m.in.:


Czy to prawda, że Nana Zoli zamieszkała na Śląsku?

Czy to prawda, że najstarsze dinozaury pochodzą ze Śląska?

Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku?

Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem?

Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood?

Czy to prawda, ze Bąk, Jastrząb i Sowa mogą być wrogami publicznymi?

Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach?

Czy to prawda, że Śląsk miał swojego „ojca chrzestnego”?

Czy to prawda, że James Bond był Ślązakiem?

„Czy to prawda, że strój śląski przechodzi Renesans?”

„Czy to prawda, że zbroja praprapradziadka zawsze jest modna?”


Zapraszamy do Biblioteki Śląskiej, w gościnę u pana prof.Jana Malickiego na kolejne spotkanie miłośników historii naszego regionu. Tym razem na pytania odpowiadać będzie pani prof. Irma Kozina, która przeniesie nas w czasie i zaskoczy informacjami na temat przeszłości śląskiej sztuki. Dowiemy się na przykład: „Czy to prawda, że śląska mumia odnalazła niedawno swojego zaginionego ojca?”


Jak zwykle uczestnicy będą mieli jedyną okazję poznać kolejne skarby Zbiorów Specjalnych, a spotkanie umilą swoją grą Kaja Kosowska i Krzysztof Woźniczko.


Czekamy na państwa 21.10. o godz.11.00 w Bibliotece Śląskiej.

Zapraszamy Beata Tomanek i Bogdan Widera.