.

Cykl audycji radiowych  „Czy to prawda, że...?” jest emitowany w Radiu Katowice od 1999 roku. Jej pomysłodawcami byli Beata Tomanek oraz prof. Maciej Sablik, matematyk. W roli komentatora dołączył do tego duetu Bogdan Widera, publicysta. Łączyła ich  fascynacja bogatą i trudną historią Śląska, kulturą i nauką, mądrością życia jego mieszkańców. Od tego czasu w lekkiej formie radiowego, dźwiękowego felietonu ukazywała się na antenie Radia Katowice. Od 10.12. 2006 roku zyskała wymiar 45-minutowej audycji zachowując swoją pierwotną ideę. Aktualnie można jej słuchać w każdą niedzielę i święta w trzech odsłonach o godz. 11:15, 11: 35, 12:15.

Autorzy stawiając proste pytanie : „Czy to prawda, że” odkrywają nieznane epizody z dziejów Śląska i Zagłębia, popularyzują kulturę, naukę i sztukę regionu, przypominają osoby zasłużone w różnych dziedzinach, próbują ocalić od zapomnienia odchodzące w przeszłość wydarzenia i zjawiska. Ta edukacja regionalna prowadzona jest w formie lekkiej rozmowy ilustrowanej dźwiękowymi zapisami z licznych wypraw nazywanych wizjami lokalnymi. W ciągu wielu lat emisji zyskała spore grono słuchaczy, którzy nie tylko wzbogacają audycję własnymi wspomnieniami lub wiedzą, ale także podpowiadają autorom nowe, godne popularyzacji tematy.

W 2010 roku autorzy audycji zainicjowali własną kampanię społeczną „Bądź kronikarzem swoich czasów”. Spotkała się ona z dużym oddźwiękiem wśród słuchaczy. Zaczęły powstawać publikacje, dzienniki, foto albumy, a ich autorzy zostali dopisywani do długiej listy kronikarzy naszych czasów.

W latach 2013 – 2020 autorzy audycji radiowej spotykali się ze swoimi słuchaczami, miłośnikami historii „na wychodnym” w Bibliotece Śląskiej propagując zasoby Zbiorów Specjalnych Książnicy. Aktualnie Beata Tomanek co miesiąc organizuje „Podwieczorki w Muzeum” w Siemianowicach w Siemianowicach dla wszystkich, którym bliska jest przeszłość naszego regionu.

10.12.2020 odszedł od nas Bogdan Widera. Idea oraz ludzie ciekawi regionalnej przeszłości Śląska pozostali.